Po roku przerwy spowodowanej przebudową drogi, Półmaraton Żywiecki powrócił do kalendarza wydarzeń. W niedzielny słoneczny poranek blisko 2200 biegaczy rozpoczęło rozgrzewkę prowadzoną na Rynku przez Pawła Żyglińskiego – półfinalistę Ninja Warrior Polska, by później wyruszyć w malowniczą trasę wokół Jeziora Żywieckiego.

Emocji nie brakowało, gdyż pierwszy zawodnik dotarł na metę z czasem zaledwie 1:03:01. Kenijczyk Ezekiel Kipkorir ustanowił tym samym nowy rekord trasy. Reszta podium również należała do jego rodaków – na drugim miejscu uplasował się niedługo później Kiptoo Kimaiyo z czasem 1:04:45, a trzecie miejsce zajął Laban Cheruiyot z wynikiem 1:06:34. Najszybszy Polak, Mateusz Mrówka z Radlina, został sklasyfikowany tuż za podium.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Mercy Chemutai z Kenii, która pokonała trasę w czasie 01:17:47. Druga była Sheila Chebet (01:18:00), a trzecia Anna Pawlikowska z Kielc (01:24:34).

Uczestnicy Biegu mogli wziąć udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego na rzecz Weroniki, która w wieku 4 lat uległa wypadkowi komunikacyjnemu, przez co doszło do złamania kręgosłupa szyjnego i porażenia czterokończynowego. Nastolatka wymaga stałej opieki i rehabilitacji. Aby dołączyć do akcji, wystarczyło przypiąć do koszulki startowej kartę z napisem: „Biegnę dla Weroniki”. W zamian za zaangażowanie biegaczy Fundacja przekazała darowiznę w kwocie 10 000 zł na leczenie dziewczynki.

W pakiecie startowym dla wszystkich zawodników czekały nasze smycze, zaś na starcie i mecie uczestnikom towarzyszyła Mrówka. Najlepszych w kategorii „Mieszkańcy powiatu żywieckiego” postanowiliśmy nagrodzić specjalnymi voucherami:

• za zajęcie I miejsca -> Internet 1 Gb/s i telewizja za darmo przez 12 miesięcy
    nagrody trafiły do Tomasza Fijaka (rekord dla powiatu żywieckiego wśród mężczyzn z czasem 01:13:43) oraz Wioli Mieszczak
  • za zajęcie II miejsca -> Internet 1 Gb/s za darmo przez 12 miesięcy
  • za zajęcie III miejsca -> Złota Karta SIM w limitowanej edycji z 80GB danych, darmowymi rozmowami, SMS-ami i MMS-ami za darmo przez 12 miesięcy.