W dzisiejszym świecie, gdzie szybki dostęp do informacji stał się niezbędny dla wielu dziedzin życia, cyfryzacja odgrywa kluczową rolę. Jedną z najbardziej przełomowych w dziedzinie komunikacji jest właśnie światłowód, który usprawnił sposób przesyłania danych na całym świecie.

Nowe technologie zawsze wywołują zainteresowanie, ale również nasuwają pytania o wpływ na otoczenie, zdrowie, a także bezpieczeństwo. Na podstawie dostępnych badań naukowych oraz opinii ekspertów, światłowód nie wykazuje negatywnych skutków ani oddziaływania na organizm człowieka. Warto więc podkreślić, iż technologia FTTH wykorzystuje zjawisko załamania światła do przesyłania danych, co nie generuje promieniowania elektromagnetycznego i nie ma to żadnego wpływu na ludzkie zdrowie w przeciwieństwie do innych technologii przewodowych, takich jak sieci telefoniczne, oparte na kablach miedzianych.

Przewód światłowodowy składa się z włókna optycznego wykonanego z bardzo czystego szkła lub plastiku, przez które światło może się swobodnie poruszać. Fale świetlne są przesyłane w przewodach, a dzięki warstwom ochronnym są zabezpieczone przed wydostaniem się na zewnątrz.

A co z promieniowaniem laserowym?

Światłowód wykorzystuje promieniowanie laserowe do przesyłania danych, jednakże nie jest ono widoczne dla ludzkiego oka. Zatem, czy może być szkodliwe? Generalnie laser wbudowany w moduły optyczne w urządzeniach podłączonych na końcach kabla światłowodowego nie stanowi zagrożenia, o ile zachowane są odpowiednie środki ostrożności. Instalatorzy zalecają, aby unikać samodzielnego otwierania puszek abonenckich oraz ingerowania w złącza optyczne. Dlatego wskazane jest stosowanie się do zaleceń specjalistów.

Czy korzystanie z Wi-Fi może być szkodliwe dla zdrowia?

W wielu przypadkach łącze światłowodowe jest jednym z elementów domowej sieci internetowej. Sygnał jest przekazywany do gospodarstwa domowego, a następnie rozprowadzany do różnych urządzeń poprzez Wi-Fi. Sieć bezprzewodowa działa w oparciu o sygnały radiowe, przesyłane przez routery w zakresie częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. Chociaż emituje promieniowanie elektromagnetyczne, to jego poziom jest znacznie niższy niż w przypadku niektórych innych urządzeń, takich jak na przykład telefony komórkowe, które działają na innych częstotliwościach, ponieważ aby połączyć się z nadajnikiem oddalonym od kilka kilometrów muszą wypromieniować znacznie większą ilość energii.  Badania nie wykazały dotychczas, aby korzystanie z Wi-Fi w domu mogło negatywnie wpływać na zdrowie użytkowników sieci.

Podsumowując, światłowód jest bezpiecznym i efektywnym sposobem przesyłania danych, niezależnie od tego czy jest wykorzystywany w domowej sieci internetowej, czy w większych sieciach telekomunikacyjnych.

Fenomen światłowodu wynika z jego licznych zalet między innymi: szybkość i stabilność łącza, wielofunkcyjność, jakość przesyłania danych, minimalna awaryjność, bezpieczeństwo połączenia, odporność na warunki atmosferyczne, ale także pozytywnie wpływa na komfort użytkowników.

Źródła:

https://pcfs.org.pl/wpcontent/uploads/2022/08/Polskie_swiatlowody_Przelomowe_innowacje_logo_KKK.pdf
https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/297894/wajnchold_spektroskopowe_zastosowania_swiatlowodow_mikrostrukturalnych_2014.pdf?sequence=1&isAllowed=y
http://elektron.pol.lublin.pl/users/komada/pdf/poradnik_otdr.pdf
https://www.ccpartners.pl/czy-swiatlowod-jest-szkodliwy-dla-zdrowia