Rozpoczęliśmy akcję Bezpieczna i Aktywna Szkoła na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Działanie prowadzimy we współpracy z Powiatową Komendą Policji w Bieruniu oraz siatkarkami MKS COPCO Imielin.

Po pierwsze: lepsza widoczność

Nadszedł okres jesienno-zimowy, a wraz z nim dni stały się krótsze. Szybciej zapada zmrok, przez co pogarsza się nasza widoczność jako pieszych na drodze. Kierowcom trudniej nas zauważyć, zwłaszcza gdy nie jesteśmy wyposażeni w elementy odblaskowe. To szczególnie niebezpieczne w odniesieniu do dzieci, które samodzielnie pokonują drogę do lub ze szkoły. Dlatego postanowiliśmy przeciwdziałać takim zagrożeniom i zapewnić uczniom szkół podstawowych odpowiednią ochronę w postaci odblasków rozdawanych podczas specjalnych lekcji poświęconych bezpieczeństwu na drodze. Edukację w tym zakresie zapewniają policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Bieruniu, przypominając młodszym i starszym uczniom najważniejsze zasady poruszania się po jezdni czy chodnikach. Garść cennych informacji wzbogacają odblaski wręczane przez naszą maskotkę Mrówkę BeskidMediówkę, dzięki którym dzieci z pewnością będą bardziej widoczne w ciemności.

Po drugie: lepsza ochrona w sieci

Bezpieczeństwo na drodze to jednak nie jedyna dziedzina, w jakiej warto być dobrze zorientowanym. Innym aspektem poruszanym w ramach akcji Bezpieczna i Aktywna Szkoła jest cyberbezpieczeństwo. Sieć internetowa to technologia bliska współczesnym uczniom i każdy ma z nią styczność, choćby poprzez lekcje informatyki w szkole. Wirtualny świat niesie ze sobą ogromne możliwości rozwoju i wzbogacania swojej wiedzy, lecz skrywa także pewne zagrożenia. Jeśli odpowiednio się na nie przygotujemy, będziemy mogli świadomie i pewnie odkrywać te pozytywne strony. O tym, jak chronić się w sferze Internetu, przypomni uczniom nasz poradnik o cyberbezpieczeństwie, również wręczony przez Mrówkę. Cenne wskazówki znajdą w nim nie tylko dzieci, ale też nauczyciele oraz rodzice.

Po trzecie: większa aktywność fizyczna

Sezon jesienno-zimowy sprzyja spędzaniu czasu raczej w domu niż na zewnątrz. Na kanapie przed telewizorem, ze wzrokiem w ekranie smartfonu czy trzymając pada do konsoli – takie „aktywności” nie służą naszemu zdrowiu. Akcja Bezpieczna i Aktywna Szkoła ma na celu pokazanie, jak ważny jest ruch w ciągu całego roku, a także zachęcenie do jego podejmowania nawet wtedy, gdy dni stają się chłodniejsze. Siatkarki MKS COPCO Imielin przeprowadzą z dziećmi zajęcia oraz uświadomią, jakie korzyści płyną z prowadzenia aktywnego trybu życia. Aby nauka nie poszła w las, także tym razem Mrówka będzie miała dla uczestników zajęć drobne upominki sportowe.

Poradnik o cyberbezpieczeństwie można zobaczyć tutaj.