Czy zdarzyło Ci się znaleźć w sytuacji, gdy do wykonania rozmowy telefonicznej brakowało zasięgu? Teraz mamy na to rozwiązanie. Jeśli posiadasz dostęp do sygnału Wi-Fi lub zasięgu LTE, nie musisz się już martwić. Usługi Wi-Fi Calling i VoLTE to funkcje, dzięki którym bez przeszkód wykonasz telefon i to całkowicie bezpłatnie.

Czym jest Wi-Fi Calling?

Wi-Fi Calling (zwane też VoWiFi – z ang. Voice over Wi-Fi) to nic innego, jak technologia umożliwiająca wykonywanie połączeń głosowych poza zasięgiem sieci operatora komórkowego. Rozmowy telefoniczne prowadzone są wówczas dzięki połączeniu z Internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi. W tym miejscu możesz – słusznie zresztą – skojarzyć to z komunikatorami typu Messenger czy WhatsApp, które również posiadają opcję prowadzenia rozmów. Jaka jest zatem różnica? Otóż aby korzystać z Wi-Fi Calling nie trzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji czy oprogramowania. Wszystkie połączenia działają dokładnie tak, jak obecnie wykonujesz je z telefonu – rozmówcy wyświetla się Twój numer, a historia połączeń jest zapisywana na liście w urządzeniu. To cecha najbardziej odróżniająca oba rozwiązania.

Jakie są zalety Wi-Fi Calling?

  • Alternatywa dla słabego zasięgu sieci komórkowej – sygnał sieci Wi-Fi bywa znacznie mocniejszy od tego, który zapewnia nadajnik. Wi-Fi Calling sprawdzi się zatem doskonale w miejscach, gdzie dostęp do sieci komórkowej Twojego operatora jest ograniczony lub nie ma go wcale. Możliwe stają się rozmowy w górskich schroniskach, zatłoczonych centrach handlowych czy nawet w domach bez konieczności podchodzenia blisko okna lub wychodzenia na zewnątrz budynku.
  • Brak dodatkowych opłat – korzystanie z Wi-Fi Calling jest całkowicie bezpłatne.
  • Oszczędność miejsca na urządzeniu – dodatkowe aplikacje zajmują pamięć w telefonie, czego można uniknąć dzięki połączeniu poprzez Wi-Fi Calling.
  • Dostępność na różnych systemach operacyjnych – masz możliwość łączenia się poprzez VoWiFi nieważne, czy jesteś użytkownikiem Androida czy iOS.
  • Łatwość w obsłudze – aby korzystać z funkcji Wi-Fi Calling, potrzebujesz jedynie włączyć usługę w swoim urządzeniu. Sposób aktywowania może nieznacznie różnić się w zależności od modelu, jednak zazwyczaj opcja ta pojawia się w ustawieniach połączeń czy ustawieniach Wi-Fi. Aktywacja jest jednorazowa i nie wymaga zaznaczania tej opcji za każdym razem, gdy chcesz wykonać połączenie. Równie łatwa jest dezaktywacja – wystarczy, że odklikniesz zaznaczoną funkcję.
  • Lepsza jakość połączenia – swojego rozmówcę będziesz słyszał wyraźniej i w dodatku bez obaw o to, że połączenie zostanie zerwane z powodu niewystarczającego sygnału. Wi-Fi Calling może przesłać dużo więcej danych dzięki większej przepustowości, co również podnosi jakość rozmowy.
  • Dbałość o żywotność urządzenia – przełączanie między nadajnikami sieci komórkowej w poszukiwaniu lepszego zasięgu to spore wyzwanie dla baterii telefonu. Wi-Fi Calling nie wymaga takich działań, dzięki czemu wydajność baterii może się poprawić.

Aby możliwe było korzystanie z Wi-Fi Calling, niezbędny jest smartfon wyposażony w tą funkcję i dobre Wi-Fi – najlepiej z łączem światłowodowym Beskid Media!

A czym jest VoLTE?

VoLTE (z ang. Voice over LTE) to kolejne technologiczne usprawnienie w kierunku wykonywania i odbierania połączeń głosowych, działająca w oparciu o sieć LTE/4G. Funkcjonuje podobnie jak Wi-Fi Calling, przy czym VoLTE wykorzystuje dane komórkowe operatora. Pozwala szybciej nawiązać połączenie niż w tradycyjny sposób oraz cechuje się lepszym zasięgiem, gdyż bazuje nie tylko na sieciach 2G i 3G, ale również 4G. Podkreślają to dane statystyczne – szacuje się, że sygnał LTE dociera do ponad 97% odbiorców, nawet jeśli ci znajdują się wewnątrz. Jako użytkownik z pewnością odczujesz także zdecydowanie wyższą jakość samego połączenia – Ty i Twój rozmówca będziecie słyszeć się nawzajem o wiele wyraźniej, a rozmowy nie zakłócą żadne szmery. Co więcej, podczas kontaktu telefonicznego z użyciem VoLTE możesz jednocześnie rozmawiać i korzystać z Internetu mobilnego.

Aby było możliwe wykonywanie połączeń za pośrednictwem VoLTE, telefon musi zostać wyposażony w kartę SIM LTE. Podobnie jak w Wi-Fi Calling, opcja ta nie jest dostępna we wszystkich modelach smartfonów. Jak przekonać się, że Twoje urządzenie zapewnia usługę VoLTE? Wystarczy wykonać połączenie, gdy jesteś w zasięgu sieci 4G/LTE (zweryfikujesz to na ekranie telefonu w miejscu, gdzie widnieje ikonka siły zasięgu). W trakcie rozmowy sprawdź, czy nastąpiła zmiana z 4G/LTE na 2G lub 3G – jeśli nie, właśnie udało Ci się zrealizować połączenie poprzez technologię VoLTE.