Przed nami lato. Jedziesz na urlop i nie będzie Cię w domu przez dłuższy czas? Przed wyjazdem upewnij się, czy sprzęt, który zostawiasz w miejscu zamieszkania, będzie bezpieczny podczas różnych warunków atmosferycznych.

Wraz z wysoką temperaturą rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia nagłych burz, wiatrów czy mocnych opadów, a te mogą mieć wpływ na Twój dostęp do Internetu lub telewizji nawet wówczas, gdy poza domem przebywasz krótki czas. Niezależnie od tego, czy wychodzisz jedynie do pracy, na zakupy czy wyjeżdżasz na wakacje, zwróć uwagę, czy wszystkie urządzenia w domu są wypięte z prądu. Odłączając zasilanie z gniazdka, zabezpieczysz się przed możliwą burzą i zyskasz pewność, że nic nie stanie się z Twoim dekoderem ani routerem w czasie burzy.

Warto mieć na uwadze, że piorunochron na budynku nie ochroni Twojego sprzętu. To rozwiązanie konieczne, by ładunek nie przedostał się przez dach, ale niewystarczające w przypadku zabezpieczenia sieci energetycznej. Piorun może spowodować spięcie, w wyniku którego uszkodzony zostanie szereg urządzeń podłączonych do danej instalacji – elektrycznej, telefonicznej, a nawet telewizji kablowej – nawet wówczas, gdy nie uderzy bezpośrednio w sieć. Listwy przeciwprzepięciowe to dobre dodatkowe zabezpieczenie, ale one również nie gwarantują pełnej ochrony przed wyładowaniami. Zapewnia ją jedynie całkowite odłączenie sprzętu.