Od marca bieżącego roku czeka nas stopniowe przechodzenie na nowy standard odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Dotychczasowy sygnał DVB-T zastąpi transmisja cyfrowa drugiej generacji – DVB-T2.  

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że ponad 2 mln odbiorników może nie być przystosowanych do prawidłowego odbioru telewizji według nowego standardu. Choć na rynku od kilku lat dostępne są urządzenia wyposażone w odpowiedni tuner, to nawet one mogą wymagać konfiguracji ustawień. Warto zatem odpowiednio wcześnie zweryfikować, czy sprzęt, jaki posiadamy, da nam możliwość korzystania z obrazu i wideo w lepszej jakości. Dotychczasowy standard DVB-T nie pozwalał bowiem na przesyłanie kanałów naziemnej telewizji w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD.  

Przejście na standard DVB-T2 wynika nie tylko z ograniczeń jego poprzednika, ale też rosnącego zapotrzebowania operatorów telekomunikacyjnych zmierzających do wprowadzenia zasięgu 5G na szerszą skalę. DVB-T2 posiada znacznie bardziej efektywny standard kompresji (HEVC), co z jednej strony pozwoli widzom na większy wybór kanałów i ich odbiór w jakości 4K/Ultra HD, a z drugiej da szansę operatorom na korzystanie z pasma częstotliwości zajmowanego do tej pory przez kanały telewizji naziemnej. Dzięki niemu będą mogli zapewnić zasięg sygnału 5G na znacznych i trudniej dostępnych terenach.  

Wdrażanie zmian rozpocznie się w przyszłym roku i będzie zróżnicowane w zależności od województwa:

  • lubuskie i dolnośląskie – 28 marca 2022 r.
  • zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie – 25 kwietnia 2022 r.
  • łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie – 23 maja 2022 r.
  • warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie – 27 czerwca 2022 r.

Abonenci telewizji Beskid Media nie muszą martwić się nadchodzącymi zmianami. Nasze dekodery pozwalają na odbiór telewizji cyfrowej w doskonałej jakości, bez konieczności wymiany sprzętu, montażu anteny czy zakupu dodatkowych urządzeń. Osoby zainteresowane zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą i skorzystania z atrakcyjnych pakietów cenowych. O wybór odpowiedniego pakietu można też zapytać naszych konsultantów dostępnych pod numerem telefonu: (33) 333 88 88.